Čudoviti furlanski dolomiti

…spoznavajmo SAURIS oziroma ZAHRE…
Na robu italijanskih Dolomitov se skriva samosvoj kraj, tako izoliran od preostanka sveta, da se je čas v njem skoraj povsem ustavi

Odhod avtobusa iz Šempasa ob 6:00 in vožnja v Italijo, mimo Vidma do Tolmezza in Ampezza. Od tam dalje nas bo gorska cesta vodila v smeri Saurisa. Sauris oziroma Zahre, kot mu rečejo domačini, očara vsakega obiskovalca. Nekateri so navdušenih nad pravljično kuliso skalnih gorskih vrhov, ki ga obdajajo, druge alpske koče, ki so nanizane po pobočjih, tretje govorica domačinov. Le ti namreč ne govorijo italijansko, ampak nemški dialekt, ki se je v gorski izolaciji obdržal in izoblikoval iz govorice kmetov, ki so tja prišli sredi 13. stoletja. Sauris pa ni samo zimsko smučarsko središče, ampak tudi pravo gastronomsko središče – pravzaprav mešanica italijanske in nemške kuhinje. Poznani so po sirih, dimljenem pršutu, imajo celo lastno pivovarno in kopico kmetij, ki vam ponujajo med, marmelade in ostale doma pridelane dobrote…

Naš obisk področja bom začeli s postankom ob jezeru Sauris, ki se nahaja na 977 metrih nadmorske višine. Gre za akumulacijsko jezero, ki je nastalo leta 1948 z zajezitvijo reke Lumieri. Po krajšem postanku bomo nadaljevali z vožnjo v spodnji Sauris, kjer se nam bo pridružila tudi domačinka ter nas popeljala skozi zgodovino, legende, jezik in tradicijo obeh zaselkov Zgornjega in Spodnjega Saurisa. Najprej si bomo ogledali lokalni etnografski muzejček ter se nato podali na spoznavanje kulinarike. Prvi obisk bo v sirarni Malga Alta Carnia, ki je v lasti Sebastiana. Sam pravi, da so najboljši siri tisti, ki jih stara od 18 do 36 mesecev… Ogledali si bomo proizvodnjo in imeli tudi degustacijo. Če vam bo pa kakšen sir še posebej všeč, ga boste lahko tudi kupili. Ampak ne bomo ostali samo pri sirih… Gorski predeli so znani tudi po pršutu. Pričakovali bi pravi italijanski pršut, sušen na zraku… vendar ne pozabite, bomo na področju, ki ga je ustanovilo nemško govoreče prebivalstvo in to se pozna tudi v kulinariki. Kakšen pršut imajo, bomo spoznali v pršutarni Wolf… Po ogledu sledi manjša degustacija in tudi nakup, če boste želeli. Po dobri hrani se prileže kozarček… kozarček piva… med gorskimi kočami in planšarijami imajo pravo pivovarno. Leta 1999 sta jo ustanovila Sadra in Massimo in kot pravita sama, je njihovo pivo pristno in neponovljivo. Najbolje, da se sami prepričamo o tem…

Po vseh ogledih in degustacijah bo seveda tudi nekaj prostega časa, ko se boste lahko prehodili po vasi, mogoče kupili kakšen spominek ali pa boste nabirali ideje za lesene skulpture ali mogoče nabirali zelišča za zimske čaje… Popoldan se bomo ponovno zbrali na avtobusu in se po isti poti odpravili nazaj proti domu, kamor je predviden prihod okoli 20.00 ure.

Cena: 75 € na osebo; cena je izračunana pri udeležbi najmanj 40 potnikov na avtobusu.

Cena vključuje: avtobusni prevoz na navedeni relaciji, zunanje glede po programu z domačinko, obisk etnološkega muzeja, obisk in degustacijo v sirarni, pršutarni in pivovarni, slovenskega spremljevalca in organizacijo izleta.